NASA me detaje të reja rreth teleskopit HVOHjuston, 13 janar 2023 (MIA) – Administrata Kombëtare e Aeronautikës dhe Hapësirës amerikane – NASA ka zbuluar të dhëna të reja për pasardhësin e teleskopit hapësinor James Webb. Projekti i ri vlerësohet fillimisht në 10 miliardë dollarë.

Bëhet fjalë për teleskopin “Habitable World Observatories” (HVO), i cili do të ketë për detyrë kërkimin e ekzoplaneteve të ngjashme me Tokën në hapësirë ​​dhe pritet të hidhet në orbitën e Tokës në fillim të viteve 2040. Teleskopi i ri do të projektohet në mënyrë që të mund të shërbehet dhe të përmirësohet nga robotët në hapësirë, gjë që nuk është rasti me James Webb. Në këtë mënyrë, robotët do të jenë në gjendje të ndryshojnë instrumentet sipas nevojës dhe janë ato instrumente që bëjnë ndryshimin më të madh. Mark Clampin, drejtor i Divizionit të Astrofizikës së NASA-s, vuri në dukje se HVO është ende në fazat e planifikimit. Megjithatë, detajet e reja ende shkaktojnë emocione për të ardhmen.

Vitet e fundit, agjencia amerikane i ka kushtuar më shumë vëmendje kërkimit të jetës jashtëtokësore dhe sateliti James Webb ka konfirmuar më shumë ekzoplanete.

James Webb është 1.5 milion kilometra nga Toka dhe HVO do të jetë në një distancë të ngjashme.

Megjithatë, HVO nuk është observatori i ardhshëm i NASA-s i planifikuar për nisje. Tani është radha e “Nancy Grace”, me qëllim “gjuetinë” e energjisë së errët dhe ekzoplaneteve, dhe instalimi aktualisht është planifikuar për vitin 2027.

NASA deklaroi gjithashtu se synon të përdorë njohuritë e marra nga programi "James Webb" për të zhvilluar "HVO" në mënyrë që të shmangë kostot e tepërta dhe vonesat.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail