Денеска истекува казната на ФК Победа

Денеска е 27 април 2017 година. Денот кој што во фудбалски Прилеп се чекаше цели осум години.

Имено толку траеше голготата на ФК Победа по онаа суспензија од страна на ФИФА и УЕФА за „наместениот“ натпревар со Пјуник во 2004 година во квалификациите за Лигата на Шампионите.

Интересно е тоа што таа стара Победа, барем така велат луѓето кои сега се во тој клуб, треба веднаш или за наредната сезона да се врати во Првата лига на Македонија. Имено кога се изрекуваше казната за клубот во истата не стоеше дека тој треба да се врати во најнизок ранг, туку дека само 8 години не може да игра во Првата лига.

Прилепчани, тие што се во фудбалот во меѓувреме создадоа нов фудбалски субјект кој се вика Победа, и тој сега игра во Првата лига. Но оваа Победа која сега игра во елитата не е казнетиот клуб Победа.

Пред извесно време луѓето од „старата“ Победа побара мислење од страна на ФФМ околу тоа какви чекори треба да се преземат. Секако дека „Македонски спорт“ како единствнен спортски весник во земјава има намера да се занимава со оваа тема и понатаму.

Но сега за крај да споменеме за тие што не знаат. „Новата“ Победа во Централен регистер на Р.М. се води како „Друштво за спортски активности Фудбалски клуб Победа АД Прилеп“, додека „старата“ Победа се води како „Фудбалски клуб Победа Прилеп“ или ФК Победа.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...