ФК Барселона: Почит кон Каталонија, нека одлучат луѓето

Фудбалскиот клуб Барселона соопшти дека е во исчекување на исходот од разговорите меѓу Мадрид и каталонски политичари во врска со ситуацијата во земјата и побара да се дозволи Каталонците да одлучи за својата иднина.

Референдумот за независност во Каталонија не  го заобиколи нит клубот од „Камп Ноу“ ниту неговите играчи, особено Жерар Пике, кој ја критикуваше владата за насилство на изборите и јавно даде поддршка за независност.

- Барселона, една од најголемите институциите во земјата, бара процесот на дијалог и преговори со цел да се најде решение за ситуацијата во Каталонија. Сакаме тоа да се направи со највисоко ниво на почитување на желбите на каталонскиот народ и неговата иднина. Ние сме „повеќе од клуб " и наша должност е да застанеме зад над нашиот народ во ваков тежок момент, се вели во соопштението на клубот, потпишан од страна на претседателот Жозеп Мариа Бартомеу.

Од таму порачаа со дијалог по мирен пат да се реши спорот меѓу Мадрид и Каталонија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.