Фудбалери на „Барселона“ се појавија во боите на каталонското знаме

Фудбалерите на „Барселона“ синоќа првпат допатуваа во Мадрид по одржувањето на референдумот за независност на Каталонија на 1 октомври, за натпревар со екипата на „Атлетико“.

Вниманието на јавноста го привлече тоа што на загревањето пред натпреварот дел од играчите на „Барселона“, меѓу кои и Џерард Пике и Андрес Ињеста, на теренот се појавија во дресови во боите на каталонското знаме.

На ова навивачите на „Атлетико Мадрид“ одговорија со мафтање на илјадници шпански знамиња, скандирајќи „Вива Еспања“ („Да живее Шпанија“) и пеејќи ја песната „Шпанија е вашата земја“.

Пике во свои претходни изјави жестоко го бранеше правото на Каталонија на самоопределување, но никогаш јавно не се изјасни за независност на обој шпански автономен регион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...