Хрватска ја наполни мрежата на Грција

Репрезентацијата на Хрватска забележа убедлива победа со 4-1 против Грција со што „коцкестите“ направија голем исчекор кон пласман на Светското фудбалско првенство во Русија следната година.

Во првиоот меѓусебен бараж дуел одигран синоќа на „Максимир“ во Загреб, домашните фудбалери уште по првиот дел создадоа два гола предност. Хрватска поведе по само 13.минути игра со голот на Лука Модриќ од пенал. Веќе во 19.минута Никола Калиниќ зголеми на 2-0.

Сократис Папастодополус во 30.минута намали на 2-1, но грчката надеж дека може да се извлече поволен резултат ја згасна Иван Перишиќ со голот постигнат по три минути подоцна (33).

Уште на самиот старт на вториот дел, односно во 49.минута Андреј Крамариќ го постигна четвртиот гол за домаќините, а воедно и конечниот резултат Хрватска – Грција 4-1.

Трите гола разлика кои ќе ги имаат Хрватите во реваншот во Атина закажан по три дена (недела - 12 ноември) се голема предност за „коцкесите“, за да ја пропуштат шансата за нивно учество на Мундијалот во Русија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мажот и го подметнува весникот под нос на жената:
-Прочитај ја оваа статија за рибите, мила.
-Зошто?
-Од нив би можела да научиш како се молчи.
-Прво ти од нив научи како се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1527.- Во Фиренца умре Николо Макијавели,...
1933.- Во Архангелское, кај Москва, умре Клара...
1936.- По повод организираниот штрајк на...
1963.- САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба...