Буфон: Можно е да продолжам да играм за Италија

Легендарниот голман на Јувентус и репрезентацијата на Италија Џанлуиџи Буфон го прокоментира враќањето во селекцијата на „азурите“ за контролните средби со Аргентина (23 март, 20:45 часот) и Англија (27 март, 21:00 часот).

Буфон го објави своето повлекување од националниот тим по неуспехот на Италија да се пласира на Мундијалот 2018, но доби покана за пријателските средби, која сепак ја прифати.

- Мислам дека сите веќе се свесни за улогата што ќе ја исполнувам во националниот тим. Во кариерата секогаш сум бил алтруист, сум се откажувал од личните амбиции во името на тимот. Може и да сум на 40 години, но се уште сум број 1 во Јувентус. Не знам дали претстојните натпревари ќе бидат моите последни за „азурите“ или Јувентус. Важно е дека сум многу смирен, рече Буфон.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....