Мурињо: Не е во моја природа да се радувам на второ место

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо рече дека не е особено среќен поради второто место што неговиот тим ќе го освои на крајот на сезоната во Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ одиграа без голови со Вест Хем во Лондон и ќе завршат зад убедливиот шампион Манчестер Сити.

- Ние сме вториот најдобар тим во лигата. Оваа сезона, шест тима се натпреваруваа за титулата во оваа фантастична трка. Јас не сум многу среќен за второто место, бидејќи тоа не е во моја природа. Но, кога сфативме дека не можевме да станеме шампиони, целта беше да завршиме втори, а денес го направивме тоа, рече Мурињо.

Португалецот одби да го критикува настапот на своите фудбалери.

- На полувремето против Брајтон реков дека ќе изгубиме, а денес верував дека ќе победиме. Погрешив, но мислам дека игравме добро. Кон 80-тата минута сфативме дека бод ќе ни биде доволен и само ја доигравме средбата, објасни Жозе.

Специјалниот даде и информации за последниот натпревар за сезоната, кој е во недел против Ватфорд.

- Мајкл Карик ќе биде капитен на „Олд Трафорд“ во последниот натпревар во кариерата. Де Хеа ќе добие пауза и Серхио Ромеро ќе игра. Може да има и други промени, додаде Мурињо.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....