Де Хеа ја освои „Златната ракавица“

Голманот на Манчестер Јунајтед, Давид де Хеа не дозволи гол на гостувањето кај Вест Хем (0:0) и ја освои „Златната ракавица“, која се доделува на голманот со најмногу чисти мрежи во сезоната во Премиер лигата.

За шпанскиот репрезентативец ова беше 18-ти натпревар без примен гол и тој си го обезбеди признанието коло пред крајот на сезоната. Неодамна Де Хеа беше избран и за најдобар играч на Јунајтед.

- Многу сум среќен. Сезоната беше навистина успешна за мене. Оваа награда значи дека тимот се бранел добро во текот на целата кампања, прокоментира по мечот 27-годишниот Де Хеа.

Поранешниот играч на Атлетико Мадрид е првиот голман на Јунајтед, кој освојува „Златна ракавица“ по Едвин ван дер Сар.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....