Зидан: Три последователни титули, тоа е лудост

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан не можеше да поверува што се случува по освојувањето на третиот трофеј од Лигата на Шампионите под негово раководство, откако „кралевите“ го победија Ливерпул со 3:1.Титулата беше вкупно 13-та во историјата на „кралскиот клуб“ и трета последователна. До минатата сезона никој клуб не успеваше да го одбрани трофејот, а веќе има тим со „хет-трик“.

- Дефинитивно вечерва е историска, три последователни титули, тоа е лудост. Кога работиш напорно со тим како овој можеш да стигнеш далеку, но три е лудило. Живееме за овие моменти. Не знам како да опишам како се чувствувам. Многу е убаво. Таквите работи се случуваат во финалето. Сите играа многу добро, рече Французинот по финалето.

Во однос на Герет Бејл, кој постигна два гола за победата над Ливерпул во финалето на Лигата на Шампионите, Зидан објасни дека ситуацијата со Велшанецот најверојатно нема да се промени.

- Ваквите ситуации се сложени, бидејќи обично фудбалерите мислат за себе. И разбирам зошто го прават тоа. Ние сепак сме првенствено тим и тоа нема да се промени. Се обидувам да го правам најдоброто за секој играч кај нас, но исто така Бејл е во право, дека заслужува повеќе време на теренот. Го разбирам тоа, бидејќи тој умее да ја прави разликата помеѓу две екипи, како што се случи во финалето. Разбирам зошто тој сака да игра почесто, рече Зидан.

Со победата во Киев, Бејл веќе има четири титули во Лигата на шампионите за само пет години во Мадрид. Неговиот гол со ножички веднаш се најде во најубавите во историјата на финалињата на турнирот, од кои еден е на Зидан со Баер Леверкузен пред 16 години.

- Не сакам да кажам кој од двата гола е подобар, ова се голови кои ќе бидат вечно запамтени, но вториот е посвеж и секогаш поважен, па ќе кажам дека го одбрав тој на Герет, додаде ЗиданПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...