ФИФА: Нема допингувани фудбалери на Мундијалот во Русија

Антидопинг системот на Светската фудбалска федерација (ФИФА) работи исправно и прекршувања на правилата од почетокот на Светското првенство во Русија не се регистрирани. Ова го објави на прес-конференција на „Лужники“ Колин Смит, директор на одделот за спроведување на турнири при ФИФА.- Направени се повеќе од 2.700 тестови, откако секој од фудбалерите бил проверен барем еднаш. Тестови се прават на секој натпревар, се земаат примероци од минимум четири играчи, по што се испраќаат во лабораторија во Швајцарија. Нарушувања од почетокот на Мундијалот нема. Програмата работи успешно и ние сме задоволни, рече Смит.

Во текот на светскиот шампионат, ФИФА најави завршување на истрагата на играчите на рускиот национален тим, наведувајќи на недостаток на прекршувања на антидопинг правилата во рускиот тим. Наодите на ФИФА се признаени од страна на Светската антидопинг агенција (ВАДА).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...