Руни: Мурињо е критикуван, но и самите играчи треба да бидат подобри

Поранешниот напаѓач на Манчестер Јунајтед, Вејн Руни, вината за слабите резултати на клубот не ја гледа само кај еден човек. Тој побара да не биде критикуван само тренерот Жозе Мурињо, туку одговорноста да ја понесат и фудбалерите.- Тешка е ситуацијата во Манчестер Јунајтед. Знам дека Мурињо е сериозно критикуван. Но, и играчите мора да ги кренат главите. Самите тие треба да бидат подобри. Тренерот може да направи многу, но колективната игра ја создаваат самите играчи. Напад врз Хозе е најлесниот начин да се избегне одговорноста. Некои фудбалери треба да се самокритични, истакнува Руни.

Тој направи споредба на тимот со времето кога тренер беше Луј Ван Гал.

- Се сеќавам колку многу тогаш беше критикуван Ван Гал. Им реков на играчите дека и самите треба да играме подобро. Лично, мислам дека Ван Гал брилијантно ни организираше тактички, но ние не покажавме ништо на теренот, додаде Руни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....