Покетино: ВАР ги убива емоциите

Тренерот на Тотенхем, Маурицио Покетино го критикуваше системот за видео помош на судиите (ВАР).Иако, ВАР му помогна на Тотенхем да го победи Челзи на вчерашниот дуел кога судијата Мајкл Оливер, по гледањето на видео снимката го поништи офсајдот и досуди пенал што го реализира Хари Кејн, Покетино не е задоволен од „сецкањето“ на играта.

– Искрено, не сум многу среќен со овој систем. Ние мора да се усогласиме како ќе се користи. Треба да го развиеме овој систем, треба да работиме со играчи, тренери и судии, и треба да биде алатка за подобрување на играта. Ова е систем кој понекогаш убива емоции. Се разбира, денес добивме мала корист и за нас беше добра одлука, но не прославував, бидејќи чекавме пет минути, изјави Покетино.

Премиерлигата планира да воведе VAR од следната сезона, додека системот се тестира во куп натпреварувањата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...