Клоп: Ливерпул се враќа меѓу најголемите тимови во Европа

Менаџерот на Ливерпул, Јирген Клоп, беше воодушевен од победата од 3:1 над Баерн и пласманот во четвртфиналето на неговиот тим во Лигата на шампионите.По мечот на „Алијанц арената“, тој рече дека неговиот тим им покажал на сите дека се враќа меѓу најдобрите во Европа.

– Во второто полувреме игравме многу зрело. Во моментите кога игравме фудбал, веднаш ја уништуваме организацијата на Баерн. Нашата победа е апсолутно заслужена. Не е важно кој ќе ни падне во следната фаза. Момчињата го сакаат овој турнир и го покажуваат најдоброто од себе. Нивниот став беше неверојатен. Триото во нападот беше неверојатно, играчите кои влегоа од клупата, исто така, помогнаа многу. Ние покажавме дека Ливерпул се враќа меѓу најголемите тимови во Европа, рече Клоп.

Тренерот особено го пофали ветеранот Џејмс Милнер за неговиот настап во натпреварот, откако тој не беше во оптимална физичка состојба.

– Имавме толку многу проблеми и неговото вклучување беше ризик – Милнер тренираше само двапати пред натпреварот. Убеден сум дека израдував многу луѓе во Дортмунд, што е исто така убаво. Тоа беше одлична европска ноќ за Ливерпул, додаде германскиот стратег.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто плавуша седи на радијатор?
- Го влажни воздухот!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ информира дека автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци не е...
Верски календар
На денешен ден
1827.- Во Виена умре Лудвиг ван Бетовен,...
1859.- Роден е англискиот писател Алфред Едвард...
1868.- Роден е Ахмет Фауд Паша, кој како Фауд...
1874.- Роден е американскиот писател Роберт Ли...