Бенфика одби да го продаде Жоао Феликс на Јувентус за 75 милиони евра

Бенфика ја одби понудата на Јувентус да го продаде играчот од средниот ред, Жоао Феликс, објавија португалските медиуми.Според „О Јого“ шампионот на Италија понудил 75 милиони евра, но португалскиот клуб не го прифатил овој износ. Во неговиот договорот откупната клаузула е одрдена на 120 милиони евра.

Претходно, фудбалерот стана најмладиот автор на хет-трик во Лигата на Европа во натпревар со Ајнтрахт (4:2), а исто така постигна еден гол во последниот натпревар од португалскиот шампионат со Виторија Сетубал (4: 2).

Во тековната сезона, 19-годишниот Феликс настапи на 37 натпревари за Бенфика и постигна 16 гола со седум асистенции.

Неговиот договор важи до летото 2023 година. „Трансфермаркт“ го проценува фудбалер на 35 милиони евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...