Касиљас се збогува со кариерата, но не и со фудбалот

Легендарниот шпански голман Икер Касиљас наскоро ќе објави крај на својата кариера, пишува португалскиот весник „О Јого“.Касиљас неодамна претрпе инфаркт, поради што лекарите му препорачаа да го напушти професионалниот фудбал. Шпанецот оваа одлука сигурно ќе ја објави на крајот на сезоната бидејќи не сака да го одвлече вниманието на соиграчите од последното коло на првенството и од финалето на купот.

Голманот на „змејовите“ има договор со Порто до крајот на сезоната и опција за продолжување на уште една сезона, но тоа сигурно нема да го стори.

Претседателот на клубот веќе му понуди функција во клубот, а Португалците веќе напаѓаат дека ќе ја добие улогата на клупски амбасадор.

Шпанецот во Порто дојде во 2015 година откако практички беше избркан од Реал, каде што помина 25 години. Со „кралевите“ освои пет шампионски титули и три во Лигата на шампиони, а со „змејовите“ минатата сезона беше шампион на Португалија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Весела математика:
Паметен маж+Глупава жена
=романса
Паметен маж+Паметна жена
=афера
Глупав маж+Глупава жена
=дете
Глупав маж+Паметна жена
=шопинг
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1215.- Англискиот крал Џон ја потпиша Големата...
1752.- Бенџамин Франклин, американски физичар и...
1843.- Во Берген е роден Едвард Григ, норвешки...
1873.- Германскиот археолог-аматер Харнјих...