УЕФА ги отфрли жалбите на Португалија и Луксембург за случајот Мораеш

Нион, 19 јуни 2019 (МИА) – Апелационата комисија на УЕФА ги отфрли жалбите поднесени од Португалија и Луксембург, барајќи службени порази за Украина во квалификациите за натпреварите од ЕВРО 2020.

Португалија и Луксембург побараа Украинците да бидат казнети поради настапите на Жуниор Мораеш поради наводно кршење на правилата при натурализирање на странец.

Украина одигра нерешено со Португалија (0:0), а го победи Луксембург со резултат 2:1.

Според правилата на ФИФА, играчот кој го менува државјанството мора постојано да игра за клубовите во земјата најмалку пет години. Мораеш играше за украинските тимови од јули 2012 до февруари 2017 година. Во февруари, тој накратко замина на позајмица во Кина, по што се врати во Украина.

Украина по четири натпревари го зазема првото место во квалификациската група Б за ЕП 2020, со освоени 10 од можни 12 бода. зс/Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...