Заврши групната фаза во Лигата на шампионите

По одигрувањето на синоќешните осум натпревари, заврши фазата по групи во фудбалската Лига на шампионите по која се познати екипите кои ќе продолжат во пролетниот дел од ова натпреварување во нок - аут делот.

Преглед на натпреварите во групите „Е“, „Ф“, „Г“ и „Х“.

„Е“ група: Баерн Минхен - Базел 3:0 и Клуж - Рома 1:1.
Табела: Баерн 15 бодови, Рома 10, Базел 6, Клуж 4.

„Ф“ група: Олимпик Марсеј - Челзи 1:0 и Жилина - Спартак Москва 1:2.
Табела: Челзи 15 бодови, Олимпик Марсеј 12, Спартак Москва 9, Жилина 0.

„Г“ група: Реал Мадрид - Оксер 4:0 и Милан - Ајакс 0:2.
Табела: Реал Мадрид 16, Милан 8, Ајакс 7, Оксер 3.

„Х“ група: Арсенал - Партизан 3:1 и Шахтјор - Брага 2:0.
Табела: Шахтјор 15, Арсенал 12, Брага 9, Партизан 0.



Пласман во осминафиналето во Лигата на шампионите изборија: Тотенхем и Интер („А“ група); Шалке и Лион („Б“ група); Манчестер Јунајтед и Валенсија („Ц“ група); Барселона и Копенхаген („Д“ група); Баерн Минхен и Рома („Е“ група); Челзи и Олимпик Марсеј („Ф“ група); Реал Мадрид и Милан („Г“ група) и Шахтјор и Арсенал („Х“ група).

Третопласираните од групите обезбедија пласман во Лигата на Европа: Твенте („А“ група); Бенфика („Б“ група); Глазгов Ренџерс („Ц“ група); Казан („Д“ група); Базел („Е“ група); Спартак Москва („Ф“ група); Ајакс („Г“ група) и Брага („Х“ група).

Извлекувањето на двојките за осминафиналето ќе се одржи на 17 декември во Нион, Швајцарија.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...