Јувентус подобар од Наполи

Шампионот на Италија, Јувентус оствари уште една победа откако вечерва во рамки на 37.коло од Серија А пред своите навивачи го совлада Наполи со 3:1.

Головите за Јувентус ги постигнаа: Роберто Переира (13.минута), Алваро Мората (77.минута) и Симоне Пепе (90+3.минута – пенал), додека стрелец за Наполи беше Давид Лопез (50.минута) откако Џанлуиџи Буфон од одбрани пеналот на Лоренцо Инсиње.

Вечерва се игра натпреварот Џенова – Интер.

Утре на програмата се дуелите: Емполи – Сампдорија, Чезена – Каљари, Киево – Аталанта, Палермо – Фиорентина, Парма – Верона, Удинезе – Сасуоло и Милан – Торино. Последниот натпревар од оваа рунда во понеделник ќе го играат Лацио и Рома.

Табела: Јувентус 86 бодови, Рома 67, Лацио 66, Наполи 63, Фиорентина 58, Џенова 56, Сампдорија 54, Интер 52, Торино 51,...

Наставникот по географија го завртел глобусот и го прашува ученикот кој треба да одговори: