Николиќ: Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб

Тренерот на Карпош Соколи, Драган Николиќ по триумфот во националниот куп рече дека е добро за македонската кошарка поради тоа што уште еден клуб се запишува во листата на освојувачи на трофеи.

- Добро е што Македонија доби уште еден трофеен клуб, се надевам дека прогресот на Карпош Соколи ќе се префрли и во Јадранската лига, но и во Суперлигата каде верувам дека ќе имаме една од најинтересните сезони досега. Знаевме дека на овој натпревар не смееме да им дозволиме да ги погодат тие тројки кои вообичаено ги погодуваат. Мислам дека не пресуди подолгата клупа, туку квалитетот на неколку играчи, истакна предводникот на победникот на Купот на Македонија.

Според Николиќ, ко-организаторот на турнирот, екипата на Фени Идустри се прикажала во одлично издание.

- Сакам да им честитам на Фени Индустри за одличната игра во изминатиот викенд, бидејќи успеаја да одиграат одлично против два силни, „абалигашки“ тимови. Го исфрлија најголемиот фаворит на овој турнир МЗТ Скопје и ни пружија и повеќе од достоен отпор. Верувам дека Фени Индустри повторно ќе биде трофеен клуб, бидејќи ја има поддршката од еден град кој многу ја сака кошарката, дал големи кошаркарски имиња, а го води еден искусен тренер пред кој има светла иднина, нагласи Николиќ.

Кошаркарите на Карпош Соколи вчеравечер во финалето од „Лимак Купот“ го совладаа Фени Индустри со 80:69 и го освоија првиот трофеј во своето две децениско постоењеПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Една жена се жалела и му викала на мажот:
- Доста ми е веќе од се! Синоќа се врати вчера наутро! Ако и вечерва ее вратиш утре, немој денес воопшто да ми се враќаш!!!
Еден маж се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во...
Верски календар
Овој светител живееше во четвртиот век. За свети Онуфриј инаку не се знаеше ништо се до пред неговата смрт. Тогаш, по Божја промисла, монахот Пафнутиј во пустината се сретна со...
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.