Џејмс: Не сум загрижен, иако играв лошо

Ѕвездата на Кливленд Кавалирс, Леброн Џејмс демонстрираше смиреност, и покрај тешкиот пораз од Бостон во првиот натпревар од финалето во Источната конференција на НБА.

Кавси загубија со 83:108, а „кралот“ го одигра најслабиот дуел во својата кариера во плејофот, откако заврши со 15 поени, со шут од игра 5/16, 7 грешки, а со него на паркетот, гостите губеа со минус 32 поени. Сепак, тој остана смирен.

- Во оваа фаза воопшто не сум загрижен. Тоа е почетокот на серијата, а идејата е со нејзиното напредување да се подобриме. И другпат сме заостанувале со 0-1 и 0-2, па воопшто не сум загрижен, без разлика колку лошо сум играл, рече Џејмс.

Леброн и понатаму е уверен во својот тим, а по два дена ќе имаат нова можност да покажат што знаат. Статистиката вели дека гостинот од Охајо постигнал само 4 тројки од 26 обиди, а вкупно беа прецизни во само 35 отсто од упатените удари.

- Шутот од дистанца е важен дел од нашата игра. Дури и во овој натпревар имавме обиди од добри позиции, кои ги промашивме. Во следните натпревари сигурно треба да се справиме подобро, но ако ја движиме добро топката и излегуваме во добри позиции, тогаш сè ќе биде добро, рече тој.

Кливленд, исто така, загуби од Индијана на почетокот на плејофот, но потоа успеа да направи целосен пресврт.

- Тогаш се случи нешто слично. Изгубивме со 18 поени дома. Игравме лошо, па затоа треба веднаш да реагираме, додаде, пак, Кајл Корвер од Кавс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...