Четврто по ред НБА финале за Кливленд

Кливленд Кавалирс ќе игра во финалето на НБА плејофот, откако ноќеска во мајсторката од финалната серија на Истокот го победи Бостон Селтикс со 87:79.

Ова е прв триумф на гостински терен на една од екипите што играа максимални седум меча во трката прв до четири победи.

Воедно Кливленд се избори за своето четврто финале во низа во најсилната светска кошаркарска лига.

Најзаслужен за тоа е Леброн Џејмс кој седмиот дуел го заврши со 35 поени, 15 скока и девет асистенции и само едно додавање му недостасуваше за „трипл-дабл“.

Џејсон Тејтум со 24 поени и седум скокови беше најдобар играч во тимот кој го претрпе првиот пораз на свој терен оваа сезона во плејофот, но овој загубен дуел беше пресуден Селтикс да останат без можност да се борат за шампионскиот прстен.

Противник на Кливленд во големото финале ќе биде победникот од Западната конференција кој ќе биде познат по мајсторката во серијата меѓу Хјустон и актуелниот шампион Голден Стејт. Овој меч ќе почне во 3 часот по полноќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...