Обрадовиќ ја освои 40. титула, Фенербахче четвртата во низа

Најтрофејниот европски кошаркарски тренер Жељко Обрадовиќ ја освои 40. титула во кариерата, откако синоќа со својот тим Фенербахче стана шампион на Турција.За Србинот ова беше 16. трофеј во националните првенства (4 Фенербахче, 1 Партизан и 11 Реал Мадрид) и вкупно 40.

Од друга страна за Фенербахче трофејот е четврти во низа, а до него се дојде по 4-1 во финалната серија од турскиот плејоф против Тофаш. Синоќа во последниот меѓусебен дуел, Фенер во Истанбул победи со 94:64.

Воедно Фенербахче со вкупно 12 шампионски трофеи му се доближи на Ефес кој има 13 и се уште е најтрофеен турски клуб.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си бил Мали Ѓокица и зборувал многу безобразно (срамотно). Еден ден тој оди во училиште, а учителката ги свикала девојчињата од класот и им вели: - Девојчиња! Ако слушнете Мали...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На...
Верски календар
На денешен ден
1534.- Шпанскиот благородник Ињацио Лојола во...
1896.- На Алјаска, најсеверниот дел на САД е...
1914.- Британскиот експедиционен корпус се...
1926.- Во американската метропола на филмот,...