Леброн: Европските играчи се развиваат побрзо

Лидерот на Лос Анџелес Лејкерс, Леброн Џејмс не е изненаден од стабилното претставување на Лука Дончиќ во НБА.Суперѕвездата на светската кошарка ги измери силите со словенечката надеж при средбата на „езерџиите“ со Далас, при што го постигна победничкиот кош за успехот на Л.А. со 114:113.

– Мислам дека европските играчи се развиваат побрзо од оние во НБА, Американците. Тој (Лука Дончиќ) е меѓу професионалците … колку долго, откако имал 15 години? Така ситуацијата тука не го вознемирува. Јас не мислам дека играта тука е нешто, што го нема видено порано. Мислам дека ова е една од најдобрите работи за европската кошарка, односно за професионалната кошарка таму. Дека играчите се развиваат толку рано и толку брзо, истакна Џејмс.

Тој го даде како пример и поранешниот соиграч во Кливленд, Џеди Осман, кој пристигна од Турција на прилично млада возраст, а сега е меѓу главните играчи на Кавалирс.

Џејмс заврши со 29 поени, 6 асистенции и 5 скока при успехот над Далас, додека Дончиќ имаше учинок од 14 поени, седум асистенции и пет скока.

По крајот на средбата Дончиќ доби специјален подарок од својот идол – дрес со автограм и порака.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....