Дончиќ постави нов рекорд

Неверојатното претставување на Лука Дончиќ во неговата деби година во НБА едноставно нема крај. Словенецот стана првиот тинејџер во историјата на Лигата, кој ја поминува границата од 1.100 поени во дебитантската сезона уште пред паузата за Натпреварот на ѕвездите.Деветнаесет годишниот бек постигна 28 поени во победата на Далас со 102:101 над Портланд и веќе има 1.101 поен во првите 53 натпревари во најдобрата светска лига. Просечните индикатори досега се 20.8 поени, 7.0 скока, 5.5 асистенции, 1.1 одземени топки и 0,3 блока за 32.1 минути на дуел.

Ако продолжи во исто темпо, Дончиќ сигурно ќе се нареди до единствените четворица кошаркари кои запишувале барем по 20 поени, 5 скока и 5 асистенции по натпревар во деби сезоната. Досега ова го постигнале Оскар Робертсон (1960/1961), Мајкл Џордан (1984/1985), Леброн Џејмс (2003/2004) и Тајрик Еванс (2009/2010).Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Врти плавуша кај дечкото на мобилен и од таму слуша женски глас:
- Претплатникот не е достапен...
... па оваа реагира:
- Ма немој, краво една, а тебе достапен ти е, а???

*...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1270.- Умре францускиот крал Луј Деветти, кој во...
1530.- Роден е Иван Четврти Василевич - Грозни,...
1718.- Француските доселеници во Америка во...
1744.- Роден е германскиот писател, историчар,...