Новите промени ќе ги забават Ф1 болидите за 1,5 секунди

Болидите од Формула 1 ќе прават обиколки во просек за секунда и половина побавно во 2019 како резултат на предвидените промени за олеснување на претекнувањата. Минатата недела, ФИА одобри корекции во болидите за следната сезона, вклучувајќи и ново предно и задно крило. Поради нив ќе се намали аеродинамичното претставување, и ќе доведе до подолги времиња за круг.

До донесувањето на решението за промените се стигнало во процесот на сеопфатна анализа и подготвување на нови регулации за периодот по 2020 година. Николас Томбазис од ФИА го опишува чекорот за 2019 година како „половина изградена куќа“ и се очекува значителните разлики да се појават после три години. Томбазис истакна дека работата е во тел и има уште многу да се истражи и да се заврши.

- Правилата за 2019 година се дел од лекциите кои веќе сме ги научиле во Ф1. Тие се лесни за спроведување, па решивме да ги воведеме уште во оваа фаза, појасни Томбазис.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...