ФИА разгледува можност за укинување на сините знамиња во Ф1

Светска автомобилистичка федерација (ФИА) ја разгледува можноста да го укине синото знаме на трките од шампионатот во Формула 1.Сините знамиња во Ф1 се користат за предупредување кон пилотите што заостануваат да ги пропуштат побрзите без да им пречат. Овој систем често е критикуван од бавните тимови, бидејќи во моментов на пропуштањето тие може да се борат за позиција и да загубат предност.

За разлика од нив, водечките пилоти ги поздравуваат сините знамиња и редовно се жалат дека оние на „опашката“ не се движат доволно брзо.

Според информации од ФИА шансите да се укине синото знаме се нешто под 50%, но тие постојат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...