Рикардо ги задржа Фетел и Хамилтон и победи во Монако

Даниел Рикардо со Ред Бул го освои Гран При на Монако во Формула 1. Австралиецот се избори со техничкиот проблем и загубата на моќноста повеќе од половина трка, но, успеа да ги остави зад себе Себастијан Фетел (Ферари) и шампионот Луис Хамилтон (Мерцедес).

Австралиецот забележа втората победа сезонава и вкупно 7-ма во кариерата. Овој пат успеа да стигне до триумф за разлика од 2016-та година, кога исто така беше блиску до триумф, но, тогаш грешка во боксот го остави втор.

Во топ 5 се пласираа Кими Раиконен (Ферари) и Валтери Ботас (Мерцедес), а поени зедоа уште Естебан Окон, Пјер Гасли, Нико Хулкенберг, Макс Верстапен и Карлос Сајнц.

На табелата Хамилтон загуби малку од предноста, откако сега има 110 поени, додека Фетел е со 96.

Рикардо пак излезе трети со 72, Ботас има 68, а Раиконен 60Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...