Ботас очекува тимските наредби да продолжат

Возачот во Формула 1, Валтери Ботас призна дека очекува да добива нови тимски наредби од Мерцедес, додека Хамилтон не го освои шампионатот.

Финецот беше натеран од тимот да се откаже од првото место на сметка на тимскиот колега на Големата награда на Русија минатиот викенд.Целата ситуација остави горчлив вкус за публиката, бидејќи Валтери беше особено надмоќен на патеката во Сочи и се претставуваше одлично целиот викенд, додека победата не му ја „подари“ на Хамилтон.

Луис имаше предност од 43 поени и овој потег на тимот не беше неопходен.

По трката, Хамилтон и шефот на тимот Тото Волф му се извинија на Ботас. И покрај тензиите и контроверзната потреба за одлуката, финскиот пилот очекува наредбите да продолжат.

- Дефинитивно може да се случи повторно. Да, ми го кажаа тоа, а јас го очекував. Ќе го поддржувам Луис. Така стојат работите и јас едноставно треба да го прифатам тоа, поради начинот на кој се нареди сѐ порано во сезоната. Повеќе не можам да се борам за првенството. Јас сум тимски играч и сум подготвен да помогнам. Тоа е она што го правам, и кога ќе дојде време, и ќе ми дозволат да победам, јас ќе победам. Тоа не значи дека не сум тркач и дека не сакам да победам. Победата е сѐ, но соодветното време ќе дојде подоцна, изјави Ботас.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....