Раиконен е за построги казни во Ф1

Кими Раиконен верува дека построгите казни за големи инциденти во Ф1 ќе ги сопрат пилотите да прават „глупости“. „Ледениот“ е на мислење дека правилата се премногу релативни и не носат вистински резултат.– Сè е многу релативно и измешано, па не може да се зборува за строги мерки. Ако тие се бескомпромисни за вистинските работи, тогаш тие нема да мора да се справуваат со многу други ситници, изјави Финецот пред „Аутоспорт“.

ФИА постојано се обидува да ја смени работата на стјуардите за да се обиде подобро да се справи со пројавата на лошо возење. Меѓу мерките се вклучување на поранешни пилоти во составот на службените лица, како што беше во 2010, или пак новиот систем од казнени поени за натпреварувачите, со кој се цели намалување на грешки.

– Ако си доволно решителен да прекинеш дадена глупост, која се случува во моментов, мислам дека ќе се избегне потребата од мали казни тука-таму, кои се без сериозна основа. Понекогаш причината е сериозна, друг пат не толку. Ако си навистина строг кон главните проблеми, тогаш целата слика ќе се промени. Никој нема да прави глупости. Не е потребно да даваш секој пат 5 или 10 секунди за ситници. Тоа изгледа сурово, но не е нужно сурово во вистинската ситуација“, заклучи Раиконен.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...