Хамилтон ги искористи пеховите на Ферари и победи во Бахреин

Возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон е победник на трката од Шампионатот во Формула 1 возена за Големата награда на Бахреин. Британецот ги искористи малерите што ги снајде возачите на Ферари и на крајот прв мина низ целта.Неговиот клупски колега Валтери Ботас. Мерцедес го освои второто место за еден-два победа на германскиот тим.

Трет беше Чарлс Леклер од Ферари за кого може да се каже дека е најголем губитник, бидејќи водеше во најголем дел од трката но проблеми со моторот го спречија да триумфира.

И вториот возач на Ферари, Себастијан Фетел, имаше незгода и на крај мораше да се задоволи со петтата позиција, четврти беше Макс Ферстапен.

Од шестата до десеттата позиција се пласираа: Норис, Раиконен, Гасли, Албон и Перез.

Следната трка ќе се вози по две седмици во кинески Шангај.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...