На пилотите во Формула 1 не им се неопходни физички предиспозиции и тоа не е добро

Актуелниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон, изјави пилотите не се изморени по трките и дека тоа треба да се промени.Британецот сака поголеми предизвици од аспект на физичка сила.

– Тенисерите се целосно исцрпени по крајот на мечот, особено ако се игра три-четири часа. Велосипедистите на „Тур де Франс“ речиси умираат по трката. Кај нас не е така. Да ја кажеме вистината, ние не сме навистина уморни. Сметам дека е потребно нешто да се промени. Верувам дека до 2021 година, треба да се ослободите од некои асистенти во пилотирањето – на пример, серво управувањето да биде помалку моќно. Тогаш би биле физички поисцрпени. Мислам дека ова треба да биде спорт. Сега како што стојат работите, ние не мора да бидеме физички силни овде. Затоа гледаме 18-годишни почетници, немаат никакви проблеми. Тоа не е во ред, нагласи Хамилтон.

Тој своето деби во Формула 1 го имаше на 22 години. Има пет титули светски шампион.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...