Акција на ракометниот колектив Вардар „Донирајте книги за Македонците во Нашице“

Актуелниот европски ракометен шампион Вардар иницира интересна акција, за собирање на книги на Македонците кои живеат во Нашице, Хрватска.

Како што информираат на својот веб сајт, акцијата на донација на книги ќе трае се до заминувањето на црвено-црните во Нашице (28 ноември) на меч против Нексе во СЕХА лигата.

„Сите играчи од составот на Вардар во машкиот и женски клуб, заедно со целокупната клупска администрација со задоволство прифатија да учествуваат во акцијата за собирање на книги за македонската заедница во Нашице. Во следните денови сите тие ќе донираат книги што потоа ќе бидат предадени на македонската заедница. Потребни се книги на македонски јазик, по можност од македонски автори, или пак популарна белетристика преведена на македонски јазик. Нема ограничен број на книги, ниту наслови. Најважно е да бидат на македонски јазик”, пишува меѓу другото во информацијата објавена на официјалниот веб сајт на клубот.

Вардар ги повикува сите свои навивачи, поддржувачи и пред се граѓани кои сакаат да бидат дел од оваа акција, да ги достават книгите во СЦ „Јане Сандански" на билетарницата, секој работен ден од 10 до 18 часот.

Целта на ваквата акција на вардарци е да им овозможиме на нашите сонародници да имаат ново четиво за читање и подобро изучување на македонскиот јазик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Трпе, зошто татко ти денес беше на училиште?
- Учителката го викна за да се жали од мене.
- И што стана?
- Е па ништо, учителката ми кажа сега да ја викнам мајка ми, за да се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1221.- Роден е кастилијанскиот крал Алфонсо X...
1531.- Во Капела заврши граѓанската војна во...
1555.- Во Хемниц умре Георг Бауер - Агрикола,...
1831. - Штрајкот на лионските ткајачи прерасна...