Македонија носител на жрепката за ракометното ЕП 2020

На извлекувањето на квалификациските групи за Европското првенство 2020 година што ќе се одржи на 12 април во Трондхајм, Норвешка, Македонија ќе биде сместена во прв шешир заедно со другите носители.

Тоа значи дека Македонија нема да може да биде во иста квалификациска група со ниту една од најсилните репрезентации, што значи поголеми шанси за обезбедување пласман на континенталниот собир.

Поредувањето на репрезентациите по шешири произлегува од ранкингот на ЕХФ, кој пак се смета според резултатите од претходните квалификации и големи натпреварувања.

Состав на „шеширите“:

„Шешир 1“: Франција, Хрватска, Германија, Данска, Словенија, Белорусија, Унгарија, Македонија.

„Шешир 2“: Русија, Чешка, Полска, Исланд, Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Холандија, Португалија.

„Шешир 3“: Летонија, Литванија, Швајцарија, Словачка, Украина, Израел, Турција.

„Шешир 4“: Финска, Белгија, Естонија, Грција, Романија, Италија, Косово, Фарски Острови.

На ЕП 2020 за првпат ќе учествуваат 24 репрезентации, а од квалификациските осум групи, двете најдобро пласирани од секоја група, заедно со четирите најдобри трето пласирани селекција од сите групи, ќе обезбедат учество на завршниот турнир.

Досега сигурен пласман имаат домаќините: Шведска, Австрија и Норвешка, како и актуелниот шампион – Шпанија.

Квалификациите ќе почнат во последната седмица на октомври оваа година.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...