Фрум: Ме тестираа секој ден, нема причина за сомнеж

Британскиот велосипедист Крис Фрум од клубот Скај истакна дека неговата титула на Џиро Д`Италија е сосема заслужена и не постои причина за било каков сомнеж.

Фрум стана првиот Британец кој ја освоил трката околу Италија, а воедно ги комплетираше сите три трофеи од големите велосипедски трки, откако минатата сезона триумфираше на Тур Д’Франс и Ла Вуелта.- Останав фокусиран на она што требаше да го направам. Кога еднаш ќе се насочам кон одредено нешто, јас тоа го остварувам. Секако следен предизвик е Тур Д’Франс. Оваа сезона има една седмица повеќе меѓу Џирото и Тур Д’Франс. Навистина верувам дека можам да победам и во Франција, истакна британскиот велосипедист.

Сепак, постои можност во следните неколку седмици да му биде одземена титулата доколку во антидопинг случајот биде пресудено против него.

- Не смее да се постави сомнеж за валидноста на оваа победа. Ме тестираа секој ден пред и по трката. Знам дека не сум направил ништо лошо и дека е само прашање на време кога тоа ќе им стане јасно на сите, нагласи Фрум.

Светската антидопинг агенција веќе неколку месеци нема изградено став дали британскиот велосипедист ги прекршил правилата кога на една етапа од минатогодишната Вуелта му беше откриено повисоко ниво на салбутамол од дозволеното.

Иако салбутамол не се наоѓа на листата со забранети супстанции, сепак Фрум имал двојно повисоко ниво од она, кое го пропишува Светската антидопинг агенција.

Британскиот велосипедист негираше дека ги прекршил правилата, но призна дека ја зголемил дозата со салбутамол по препорака на неговиот лекар поради проблемите со астмата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Некој програмер седи во кафич и се удвара на некоја девојка...
- Сакаш да те частам кафе ?
-Не фала !
- Сакаш да те частам сок?
-Не фала !
-Сакаш да те частам вотка ?
-Не...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Денес, на 19.03.2019 година од 13:00 до 15:00 часот, регионалниот пат Старо Нагоричане -...
Верски календар
На денешен ден
1519.- Роден е францускиот крал Анри Втори, татко...
1563.- Со мировен договор во Амбоаза заврши...
1628.- Англичаните во Америка ја основаа...
1629.- Роден е рускиот цар Алексеј Михајлович...