Ѓоковиќ: Не знам дали ќе играм во сезоната на трева

Париз, 5 јуни 2018 (МИА) – Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ по поразот во четвртфиналето на „Ролан Гарос“ изјави дека размислува дали да игра во сезоната на трева.

Ѓоковиќ денеска со 3:1 во сетови беше совладан од италијанскиот тенисер Марко Чекинато.

- Му честитам! Играше одлично од самиот почеток, а мене ми требаше време да се разиграм. Откако се загреав беше подобро, но не успеав да ги искористам моите шанси. Тој остана смирен во клучните периоди, а мене во некои моменти ми недостигаше и среќа, истакна Ѓоковиќ.

Српскиот тенисер наведе дека по овој натпревар размислува и не знае дали ќе игра во сезоната на трева.

- Никогаш не ми било тешко на противникот да му ја честитам победата, нагласи Ѓоковиќ.

За Чекинато, кој се наоѓа на 72-та позиција на АТП листата, ова е прва победа на некој од големите турнириПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...