Македонските ракометари со осум голови предност ќе патуваат во Романија

Македонската ракометна репрезентација ја победи Романија со 32:24 во првиот дуел од баражот за Светското првенство 2019 година во Германија и Данска.

Натпреварот лошо почна за Македонија со водство на гостите од 2:0. Потоа следуваше серија на „црвено-жолтите“ од 6:0 и водство од четири гола разлика во 12.минута. Во првиот дел Имаше Македонија и плус 7, Романците најблиску стигнаа до минус три, з ана полувреме да се отиде со 15:10.

Првите десетина минути од вториот дел поминаа во игра гол-за-гол, а потоа Македонците почнаа да го „торпедираат“ противничкиот гол во серија за првпат двоцифрена предност (24:14) во 43.минута. Во последните десет минути се влезе со резултат 26:18 за нашите ракометари. Истата разлика беше и на една минута пред крајот (32:24).

Еден од најзаслужните за триумфот на македонските ракометари беше Борко Ристовски со 14 одбрани. Најефикасни со по седум гола беа капитенот Кирил Лазаров и Дејан Манасков.

Македонија „брка“ шесто учество на Мундијалите и петто во серија, додека Романците апстинираат од СП уште од 2011 година.

Реваншот ќе се игра в среда во Клуж.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Двајца истражувачи бегаат од племе човекојадци и по некое време пристигнуваат до кањон широк најмалку 15 метри.
- Што ќе правиме сега? - прашува едниот.
- Ќе скокаме, ете што ќе...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози. Од 21.03.2019 на регионалниот патен правец Р1103 Неготино – Лакавица се извршуваат работи на пат,...
Верски календар
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...