Финалето на Вимблдон нема да биде одложено поради финалето на СП

Директорот на тенискиот Грен слем Вимблдон, Ричард Луис, соопшти дека финалниот меч нема да биде одложен поради фактот што тој може да се совпадне во терминот со финалето на Светското фудбалско првенство во Русија.Според него, мора да се запази традицијата.

- Разговаравме за оваа тема не повеќе од 25 секунди. Веднаш заклучивме: Нашата финална трка започнува во два часот попладне, па да се држиме до тоа. Ова е нашата традиција, ајде да не ја менуваме, изјави Луис.

Ако се одлучи поинаку, тогаш ќе биде можно да се дискутира, поради што друго да се премести финалето или друг натпревар. Можеби поради атлетика или нешто друго? Освен тоа, постои можност дека до 5 часот финалето ќе заврши, додаде првито човек на Вимблдон.

Отвореното тениско првенство на Велика Британија ќе се игра од 2 до 15 јули, а на 15 јули завршува и Мундијалот во Русија. Финалето на СП е на 15 јули во 17 часот, а на Вимблдон истиот ден во 15 часот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...