Серена меѓу носителките на Вимблдон

Американката Серена Вилијамс ќе биде 25-та носителка на третиот Грен слем турнир, одлучија организаторите.

И покрај тоа што во моментов Вилијамс е на 183. место на ВТА ранг листата, организаторите и доделија носителска улога, а сличен потег најавија и раководните лица на УС Опен во случај до почетокот на тој тутнир, Серена сама да не влезе меѓу фаворитките.

Оваа одлука на организаторот директно ја погоди Доминика Чибулкова. Словачката тенисерка иако е на 32.место на светската ранг листа, остана без место меѓу фаворитките.

- Мислам дека тоа не е вистинска одлука и дека не е фер. Се обидов и треба да бидам носител. Јас бев четврта во светот. Зошто да не бидам носител ако го имам тоа право, прашува словачката тенисерка која има две четвртфиналиња на Вимблдон.

Вилијамс, која во својата кариера освои 23 титули на Грен слем турнирите, седум од нив се од Отвореното првенство на Велика Британија. Таа играше само на три турнири во последните 12 месеци.

Вимблдон ќе се игра од 2 до 15 јули.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
По тешка сообраќајна несреќа се буди мажот од кома.
- Да не сум во рајот?
- Не се уште си до мене, одговорила жена му.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
1356.- Англиската армија предводена од Црниот...
1551.- Роден е францускиот крал Анри III,...
1802.- Роден е унгарскиот револуционер Лајош...
1833.- Црногорскиот владика Петар II Петровиќ...