Федерер прв носител на „Вимблдон“

Како што се очекуваше, Роџер Федерер е ставен под бр.1 на Вимблдон, а Рафаел Надал е втор носител, иако Шпанецот е лидер во светската АТП листа.Како што е познато, „Вимблдон“ е единствениот Гренд слем турнир во кој носителите не се определуваат само на база на позиција на ранг-листата.

Кај мажите особено 32-та носители се дефинираат токму од листата на АТП, но меѓу нив може да има промени кои се прават на база на претставувањето на тенисерите во турнирите на трева во последните две години.

Така, осумкратниот шампион на светата трева, Федерер ја зазема симболичната лидерска позиција во шемата. Другата промена меѓу првите е тоа што број шест во светот, Марин Чилиќ, кој е финалист од 2017, е под број три, поместувајќи ги Александар Зверев и Хуан Мартин Дел Потро.

Другите големи промени се поврзани со Новак Ѓоковиќ и Милош Ракониќ, кои се 12-ти и 13-ти, иако според рангирањето на АТП се 17-ти, односно 32-ри.

Меѓу носителите, сепак, не е двократниот шампион, Британецот Енди Мареј, кој ќе биде најтешкиот потенцијален ривал во првите кругови за другите фаворити.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...