Ѓоковиќ може да го надмине Федерер по бројот на Гренд-слем титули

Денес Ѓоковиќ излегува против Александар Зверев во натпревар од четвртфиналето на Ролан Гарос. Ако триумфира во Париз, тој ќе стане само втор тенисер во историјата кој ќе ги има сите титули од „големата четворка“ во еден период. Српскиот тенисер ги освои последните три Гренд-слем титули.

– Минатата година никој не веруваше дека Ноле ќе се врати. Неколку месеци подоцна тој ги освои сите Гренд-слем титули. Мислам дека може да го подобри рекордот на Роџер. Тој е здрав, концентриран. Ако победи во Париз, му остануваат „Вимблдон“ и Ју Ес Опен за „Голем слем“. Се е можно. На „Ролан Гарос“ можеби Надал е со 1 процент повеќе фаворит, но јас би сакал Ѓоковиќ да победи, изјави Хрватот.

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Психијатар му вели на пациентот:
- Веќе сте целосно здрав. Можете слободно да си одите дома.
- Колку жално. Цела година бев Арнолд Шварценегер, а сега сум никој и ништо.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1422.- Умре францускиот крал Шарл ВИ, кој на...
1556.- Во Венеција умре Пиетро Аретино,...
1760.- Роден е јапонскиот сликар Кацушика...
1772.- Роден е англискиот писател и мислител...