БРАЧНИТЕ ДВОЈКИ ПОМАЛКУ ИМААТ СЕКС

Колку секс треба да имате секоја недела?

Сексот и здравјето одат рака под рака. Истражувачите го поврзаа сексот со посилно срце и со намален ризик од простата и рак на дојките. Исто така, го намалува ризикот од депресија и го подобрува расположението.Но, според едно неодамнешно истражување, луѓето денес имаат многу поретко секс, отколку пред 10 години. Од 2010 до 2014 година возрасен човек просечно имал секс за девет пати помалку од 2000 до 2004 година. Овој податок дури е уште повеќе намален кај луѓето кои се во брак или паревите кои живеат заедно, бидејќи тие имале 16 пати помалку секс.

Зошто е тоа така? Што се случува?

- Можеме само да шпекулираме, вели предводничката на истражувањето, Џин Твенџ, професорка по психологија. Можеби причината за тоа е што поголемиот дел од денот го поминуваме работејќи и извршувајќи ги обврските околу децата. Плус, со оглед на тоа што растат инвентивните работи за забава, се помалку имаме слободно време, но и имаме повеќе избор како да си го исполниме слободното време.Сепак и покрај овие податоци, човекот во просек ужива во сексот 54 пати во годината, покажуваат податоците. Ова и не се така лоши податоци, бидејќи сексот еднаш неделно го зголемува чувството на среќа, смета Ејми Мјус исто така професор по психологија на универзитетот Јорк во Канада. Таа смета дека сексот е поврзан со чувството на задоволство во врската, но сепак не треба да го форсирате и повеќе пати во неделата, затоа што тоа не ви носи дополнителна среќа. Не за џабе рекле дека се што е на сила, не е убаво.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Дечко си седи во кафич и си пие пиво кога му приоѓа некој постар човек и му вика:
- Вчера се работев со мајка ти.
Дечково само го погледнува и не реагира. Стариот се враќа по...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
45 Никополски маченици. Овие 45 маченици, меѓу кои се спомнуваат имињата на Леонтиј, Маврикиј, Антониј, Александар, пострадаа за време на римскиот цар Ликиниј, во 319 година....
На денешен ден
1915.- Во селото Битуше, гостиварско, роден е...
1942.- Во Софија, бугарските фашисти ги стрелаа...
1942.- Почна Сталинградската битка меѓу...
1992.- Во Скопје е формирана Комора на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби