Зошто лажниот оргазам никогаш не е добра идеја?

Имате секс со својот партнер и гледате колку се труди да ви причини задоволство, но од некоја причина никако не можете да го постигнете големото O. Без разлика дали сте уморни, не сте опуштени или пак едноставно тој не ве дразни на вистинското место, колку и да се трудите не ви поаѓа од рака.

Гледајќи го колку е внесен во сексот, си помислувате да го направите она што го прават многу жени – лажирање оргазам. Зошто да не? Кога веќе дава сè од себе...

Сепак, ако во иднина сакате да имате односи за паметење, лажниот оргазам е многу погрешна тактика. Сакајќи да не го повредите егото на партнерот, многу е веројатно дека ќе се скратите од сопственото уживање и тоа повеќе од што можете да претпоставите.

Истражувањата на оваа тема покажуваат дека лажирањето на оргазмот во суштина не во оди во прилог бидејќи на тој начин му испраќате погрешна порака на партнерот во врска со тоа што ве возбудува, а што не. Па додека тој се „труди“, а вие давате позитивна оцена и покрај тоа што знаете дека не сте задоволени, му испраќате лажна порака дека тоа што го прави ви се допаѓа. Ако лажирањето на оргазмот ви премине во навика лесно може да си го расипете уживањето на долг рок.

За да не се доведете во ваква ситуација, кога не можете да доживеете оргазам пристапете поинаку. Направете кратка пауза, сменете поза, отворено кажете му што сакате, обидете се со мастурбација...

На крајот на краиштата ако ништо од тоа не ви успее, ништо страшно. Не значи дека секој ден е одличен ден за секс.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

И донел Мујо на Фата вибратор. Го земала таа во рака, го уклучила, а тој почнал да тресе, еднаш, двапати, трипати, па и испаднал од рака и почнал да скока на подот по плочките....
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Oд вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1216.- Умре англискиот крал Џон Без Земја,...
1735.- Роден е Џон Адамс, втор по ред...
1745.- Во Даблин умре Џонатан Свивт, најголем...
1812.- Францускиот цар Наполеон I нареди...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби