2018 Audi Q3 SUV

Audi спремат нов, полесен и попрактичен Q3 кој на пазарот треба да се појави во 2018-та.

Сегашниот SUV е најстариот модел во серијата Q, но зголемената конкуренција во самата VW Group како SEAT Ateca и новиот VW Tiguan значи дека му следува комплетна надградба за да е „во тек“ со останатите.

Сегашниот Q3 ја користи платформата која е идентична со онаа на Mk5 VW Golf-от, додека новата верзија ќе се префрли на MQB платформата која се користи и за Audi TT спортскиот автомобил, но и за Skoda Kodiaq SUV-от.

Тоа значи дека возилото ќе биде полесно, ќе има повеќе простор, како и можност за користење на plug-in хибридната технологија - новиот Q3 ќе биде за 6cm подолг и 5cm поширок од сегашниот, со зголемено меѓуоскино растојание за 5cm.

Зголемените димензии на возилото ќе значат и зголемен простор на багажникот, чиј волумен сега изнесува 420 литри.

Дизајнот се очекува да е сличен како кај новата генерација на Q5 – со нова предна решетка и LED предни фарови.

Порадикални промени ќе претрпи внатрешноста, која ќе биде слична на онаа од Q5 – Virtual Cockpit дисплејот на Audi ќе ги замени конвенционалните инструменти зад воланот, додека командната табла ќе биде дизајнирана хоризонтално наместо вертикално и визуелно ќе ја зголеми широчината на кабината.

Во поглед на моторите, изборот ќе се содржи од 4-цилиндрични бензински и дизел мотори од 1.5 и 2.0 литри, со моќност помеѓу 150 и 220 коњски сили, додека најмоќната варијанта ќе биде RS Q3 која ќе ја користи последната верзија на 5-цилиндричниот турбо мотор на Audi, кој не само што е полесен бидејќи е направен од алуминиум, туку е и многу по моќен – има 400 коњски сили. Како и сегашниот RS Q3, и новиот ќе има 7-брзински автоматски менувач и Quattro погон.

Plug-in хибридната e-tron верзија ќе се појави околу една година по останатите, а се очекува да има економичност од над 63km/l и CO2 емисии под 40g/km. Можна е и комплетно електрична верзија која би ја користела платформата на VW е-Golf, кој сега има домет од 300km со едно полнење на батеријата.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Една жена се жалела и му викала на мажот:
- Доста ми е веќе од се! Синоќа се врати вчера наутро! Ако и вечерва ее вратиш утре, немој денес воопшто да ми се враќаш!!!
Еден маж се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ПРЕНАСОЧУВАЊЕ: На 05.06.2017 година од 17:00 часот сообраќајот по регионалниот пат „Тетово -ГП.Јажинце“ е во...
Верски календар
Овој светител живееше во четвртиот век. За свети Онуфриј инаку не се знаеше ништо се до пред неговата смрт. Тогаш, по Божја промисла, монахот Пафнутиј во пустината се сретна со...
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.