Lexus ES достоен ривал на BMW 5 Series и Audi A6

Новиот Lexus ES saloon модел ќе го има официјалното деби на Beijing Motor Show, а ќе биде достоен ривал на BMW 5 Series и Audi A6.

Сега засега е објавена само оваа слика на која се забележува дека ES има прифатено голем дел од дизајнот од поголемиот LS saloon – со големата решетка која доминира на предницата и потенки LED предни фарови и хромирани детали.

Од Lexus велат дека новиот ES ќе „го трансформира концептот за комфор на луксузните потрошувачи ширум светот“.

Не се објавени повеќе технички информации освен тоа дека се очекува новиот ES да биде изграден врз TNGA платформата (Toyota New Global Architecture) врз која се направени сегашниот Prius и C-HR кросовер. Изборот на моторите ќе биде доминиран со хибридни бензински, имајќи го в предвид фокусот на брендот на новите технологии.

Моделот ES е во понудата на Lexus уште од 1989 год. и е еден од најдобро продаваните модели на овој јапонски бренд, веднаш зад моделите RX и NX SUV.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Средношколецот Жарко се жали на татко му:
- Професорката по историја стварно ме малтретира.
- Слушај синко, ако пазиш како се облекуваш, внимаваш на час и учиш редовно дома,...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од ЕВН е најaвено дека од 03.10.2018 година, напојувањето на тунелите на патот Демир Капија - Смоквица од страна на...
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на храната
1430.- Роден е шкотскиот крал Џејмс II, кој...
1553.- Умре Лука Кранах, германски сликар и...
1649.- Умре Исак ван Остаде, холандски сликар....