Dodge ќе го воскреснат Viper по втор пат

Производството на Dodge Viper заврши минатата година, што предизвика жалење кај потенцијалните купувачи, за да потоа неговата продажба продолжи како „зомби автомобил“, со продадени 11 примероци оваа година.

Сега се појавиле гласини дека овој двосед повторно ќе се врати на пазарот, на втор „бис“ откога веќе еднаш престана со производство во 2009.

Во нив се вели дека треба да се очекуваат слични карактеристики (мотор во средината на предниот дел и погон на задните тркала), со тоа што моторот би бил новиот алуминиумски V8 Hemi наместо стариот V10. Стариот има 8.4 литри и 640 коњски сили, додека новиот би требало да има околу 500 коњски сили, а целиот автомобил би бил значително полесен благодарејќи на многуте делови од алуминиум и јаглеродни влакна (покрај алуминиумскиот V8 во споредба со железниот V10).По лансирањето на овој „основен“ модел (кој најверојатно ќе биде кабриолет), би се појавила и верзија со над 700 коњски сили со цврст кров.

Се претпоставува дека потенцијалните датуми на претставување на овој модел или барем негов концепт се 2019 Detroit Auto Show (каде би се прославил оригиналниот концепт од 1989), додека продукциската верзија би се појавила на крајот на 2020 (како модел за 2021)Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...