Новиот 2020 VW Golf R ќе биде најбрзиот досега

Следниот VW Golf R ќе биде досега „најекстремната“ верзија. Mk8 Golf ќе се појави во продажба наредната година, а сегашниот Golf R заостанува зад ривалите на Honda, Mercedes и Audi.Тoчните механички карактеристики на новиот Golf R сè уште не се потврдени, а се очекува моторот да биде 2.0 литарски 4-цилиндричен турбо со моќност од 405 коњски сили, 7-брзински DSG менувач и 4MOTION погонот на сите тркала.

Во предвид доаѓа и средно-хибридна 48v технологија која на Golf R ќе му даде електричен поттик при забрзувањето, како и подобрена потрошувачка на гориво во градски (т.н „тргни-застани“) сообраќај.

Новиот Golf R ќе има и поагресивен изглед во споредба со сегашниот, а ќе има повеќе делови од јаглеродни влакна.

Покрај Golf-от, VW планираат да го прошират R портфолиото со уште два модела: T-Roc R и Tiguan R, кои ќе бидат ривали на Audi SQ2 и Audi SQ5.Откога R брендот ќе ја зајакне позицијата на пазарот, VW ќе го свртат вниманието кон нивната серија на електрични автомобили I.D кои ќе добијат R варијанта.

I.D R Pikes Peak тркачкиот модел развива 680 коњски сили од електрични мотори на секоја оска, што покажува колку моќна може да биде електричната платформа кога станува збор за идните електрични R модели.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
ТЕОРИЈА НА РЕЛАТИВНОСТА (ЗА НЕРАМНОМЕРНОСТА)

В кревет:
Погледнуваш на саатот, 7:45
Погледнуваш по 5 минути, 8:45

На работа:
Погледнуваш на саатот, 14:20
Погледнуваш...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1545.- Бродот „Мери Роус“, гордост на воената...
1814.- Роден е американскиот пронаоѓач Семјуел...
1834.- Во Париз е роден Едгар Дега, француски...
1866.- Умре германскиот математичар Георг...