Audi Sport Performance Parts R8

Audi R8 добил преобразба инспирирана од мотоспорт, во ултра ретко специјално издание.

Audi Sport Performance Parts R8 е базиран на R8 V10 Plus и има мешавина од аеродинамични и козметички надградби, како и намалување на тежината.Најзабележли се подобрувањата на аеродинамичноста, од кои сите се финиширани со јаглеродни влакна. На предницата, длабок сплитер се наоѓа помеѓу пошироките отвори за воздух, а на задниот дел има дифузер и огромно фиксирано задно крило. Овие промени значат дека при брзина од 330км/ч., Performance Parts R8 генерира 250kg. потисок – за 100kg. повеќе од регуларниот R8 Plus.

Стандардната суспензија кај новиот модел е заменета со нова, додека на 20-инчните бандажи се наоѓаат Michelin Pilot Cup 2 гуми кој ја редуцираат тежината на возилото за 8kg. Таа е намалена и со титаниумските плочки на кочниците, додека дисковите од јаглеродна керамика се поотпорни од оние на R8 Plus.Моторот е ист како и кај R8 V10 Plus – 5.2 литарски од 610 коњски сили и 560Nm вртежен момент. Козметички, Performance Parts R8 е на располагање исклучиво во Misano Red боја, волан со трим од алкантара, и кожни седишта од напа кожа.

Од овој модел ќе бидат произведени само 44 примероци, со цена од околу 200 000 евра.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.