MINI Electric доаѓа во 2019-та

Комплетно електричен MINI модел ќе се појави во 2019, а британската компанија откри тизер слики од дизајнот на предната решетка и алуминиумските бандажи.Одговорниот на одделот за дизајн на MINI, Оливер Хајлмер, изјавил дека за продукциската верзија на MINI Electric тие презеле некои детали од концепт возилото (претставени на минатогодишниот Frankfurt Motor Show) како тркалата и предната решетка и дека MINI Electric ќе има многу детали со кои ќе се разликува од стандардните модели, но сепак ќе изгледа како MINI.

Базиран на хечбек верзијата на MINI, електричната верзија ќе биде поширока, со поедноставни и помазни површини за зголемување на аеродинамиката, како и со рачки на вратите кои ќе навлегуваат во нив.Предната решетка ги нема шестоаголниците туку целата е пополнета, со жолта акцентна линија на која се наоѓа беџот „E”. Дизајнот на предните фарови е исто така сменет, и истите го интерпретираат “Е“ беџот кој ќе го имаат електричните модели.

Бандажите се аеродинамички изработени и делумно конструирани со 3D принтање. Кога MINI EV ќе пристигне на пазарот во 2019, најверојатно ќе го користи погонот од BMW i3 – што значи домет од околу 305km. и забрзување од 0-100км/ч. за 7.5 секунди.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...