Новиот Peugeot 208 за прв пат на шпионски фотографии

Новиот Peugeot 208 супермини е забележан на шпионски фотографии за прв пат, а на пазарот треба да се појави во 2019-та изграден на сосема нова платформа која ќе подржува и електричен погон.Целосно маскираната 208-ца покажува неколку клучни детали, како новиот дизајн на предните фарови (т.н „лавовска канџа“, со 3 вертикални закосени огледала внатре), а судејќи според бројот на вратите (5), се чини дека шпекулацијата дека верзијата со 3 врати нема веќе да се произведува е точна.

Предницата ги има стилските одлики на новите 3008 и 5008 SUV модели, додека задните фарови се чини дека се целосно LED.Изборот на мотори ќе вклучува мноштво турбо варијанти со мал капацитет, како и целосно електрична варијанта за прв пат кај овој модел.

Новата платформа е нaречена CMP (Common Modular Platform) и во неа ќе можат да се вградуваат батерии и мотори за идните комплетно електрични модели.Бензинските мотори се очекува да бидат 3-цилиндрични турбо со моќност од 70 до скоро 152 коњски сили кај 1.2 литарската верзија, а не е познато дали ќе се нудат и дизел мотори.

Најмоќниот GTI ќе биде понуден во бензинска и електрична варијанта, а ќе има моќност од над 200 коњски сили. Електричната 208-ца ќе биде дел од планот на PSA Group да лансира 11 електрични автомобили до 2021.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....