„Бебешки“ SUV на Skoda во 2020-та

Идниот компактен SUV модел на Skoda ќе се појави во продажба за околу една година и ќе биде најпрактичниот и најпростран модел во неговата класа, каде ќе биде ривал на Nissan Juke, а ќе се наоѓа помеѓу Karoq и Kodiaq моделите.Новиот SUV ќе биде изграден на новата MQB A0 платформа на VW Group, но во нејзиното најдолго издание – со меѓуоскино растојание од 2645mm. – што ќе му овозможи внатрешност поголема од онаа на VW T-Roc, модел кој се наоѓа во еден сегмент погоре.

Ова фокусирање на практичноста и просторот е она што ќе ги двои Skoda од нивната конкуренција, а финалниот модел ќе биде сличен на Vision X концептот претставен на Geneva Motor Show во март оваа година. Во споредба со Karoq и Kodiaq ќе има по „аглест“ изглед, бидејќи е наменет кон помладите купувачи на кои им е важен стилот на возилото.

Истиот ќе биде понуден со последната серија мотори на VW Group, од кои повеќето ќе бидат верзии на 1.0-литарскиот 3-цилиндричен бензински мотор од хечбек Fabia и Oktavia моделите.

Најверојатно ќе бидат на располагање 2 варијанти од тој мотор - од 96 и 116 коњски сили – додека за оние кои сакаат нешто помоќно ќе има и 1.5 литарски 4-цилиндричен турбо мотор од 150 коњски сили. Ќе биде понуден и 1.6 литарски дизел мотор, а иницијално не се планира plug-in хибридна верзија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...